Ako funguje botox do žuvacích svalov?

Botox je obľúbená látka, ktorá má dnes široké využitie. Najpopulárnejšia je v estetickej medicíne, kde sa používa predovšetkým na vyhladenie vrások vzniknutých v okolí očí, nosa alebo úst. To však nie je ani zďaleka všetko. Botox je ideálny aj do ďalších častí tváre, ako sú napríklad žuvacie svaly. Aké problémy tu rieši a prečo ho vyskúšať?

zdroj: Unsplash.com

Ako funguje botox?

Botulotoxín, známy aj ako botox, je látka, ktorá sa dlhodobo a bezpečne používa v medicíne, pričom jej hlavnou úlohou je uvoľniť svalové kŕče. Dôležité postavenie následne zastáva aj v estetickej medicíne, kde sa podáva vo veľmi malých dávkach do mimických svalov, ktoré sú zodpovedné za tvorbu vrások. Tieto svaly botox efektívne paralyzuje a zabraňuje tak tomu, aby sa vrásky prehlbovali a rozširovali.

Botox dokáže vrásky zjemniť alebo vyhladiť. Aplikovať sa môže už od 18-tich rokov, kedy slúži najmä ako prevencia. Horná veková hranica je zvyčajne 55 rokov, no všetko závisí od genetiky, životného štýlu a ďalších faktorov.

Dôvod, prečo existuje horná veková hranica je, že vo vyššom veku sú vrásky hlbšie. Pokožka sa láme a botox jej už nevie pomôcť. Keď si teda všimnete prvé náznaky starnutia, je dobré začať proti nim čo najskôr bojovať.

zdroj: Pexels.com

Aké účinky má botox do žuvacích svalov?

Botox má v estetickej medicíne široké použitie. Mnohí sa naň obracajú najmä vtedy, keď potrebujú vyhladiť vrásky. To však nie je jeho jedinou úlohou. Okrem toho dokáže taktiež meniť tvar vašej tváre alebo korigovať rôzne asymetrie. A práve túto úlohu má pri aplikovaní do žuvacích svalov.

Botox do žuvacích svalov nie je ničím novým. Ide o zákrok, ktorý využívajú ľudia po celom svete. K jeho najväčším výhodám patria:

Zoštíhľuje spodnú časť tváre

Ošetrenie botoxom vytvára štíhlejšiu a definovanejšiu štruktúru tváre, ktorá vďaka tomu pôsobí atraktívnejšie a mladšie. Ide tak o výborné riešenie pre každého, koho trápi napríklad širšia sánka.

Uľavuje od príznakov bruxizmu

Škrípanie zubami, odborne známe ako bruxizmus, je nepríjemným stavom, počas ktorého dochádza k mimovoľnému zvieraniu zubov. To vedie k ich poškodeniu, bolestiam čeľuste a hlavy, a viacerým ďalším problémom.

Mnohí ľudia si myslia, že bruxizmus sa objavuje len počas noci, kedy mu človek nevie zabrániť. Pravdou ale je, že denné škrípanie zubov je oveľa častejšie.

Okrem toho platí, že bruxizmus trápi viac ženy ako mužov a v rámci veku s ním bojujú hlavne deti a mladší dospelí. Jeho výskyt v starobe je vzácny.

Boj proti škrípaniu zubov nie je v súčasnosti vôbec náročný. Efektívne ho rieši botox, ktorý sa aplikuje do žuvacích svalov. Ten danú oblasť paralyzuje a zabraňuje tak mimovoľnému pohybu.

Znižuje bolesti a napätie tváre

Botox uvoľňuje žuvacie svaly a pomáha zmierňovať akýkoľvek nadmerný stres alebo napätie v tejto oblasti. To vo výsledku pomáha s bolesťami sánky, ktoré môžu neskôr viesť k veľmi silným migrénam.

zdroj: Pexels.com

Ako prebieha aplikácia botoxu do žuvacích svalov?

Aplikácia botoxu do žuvacích svalov je takmer bezbolestná. Dĺžka zákroku je približne 10 až 15 minút, počas ktorých skúsený lekár aplikuje materiál do požadovanej oblasti pomocou jemnej ihly.

Efekt zákroku nastupuje do 48 až 72 hodín, pričom úplný výsledok sa prejaví do 2 až 3 týždňov. Dĺžka trvania efektu je individuálna a odvíja sa od viacerých faktorov, ako je genetika alebo životospráva. Po prvej aplikácii však botox vydrží 3 až 4 mesiace a po opakovaných sedeniach sa trvanie efektu predlžuje na 9 až 12 mesiacov.

Aby bol zákrok úspešný, 4 – 6 hodín po ňom si nelíhajte a nepredkláňajte sa. Ošetrované miesto si opláchnite iba čistou vodou. Tri dni po aplikácii sa následne vyhýbajte fyzickej aktivite, konzumácii alkoholu a saune.

Návrat hore