• Domov
  • Internetové lekárne
  • Magazín zdravia
  • Katalóg zdravia
  • Poistenie

Vaše zdravie priorita | VZP.skVaše zdravie priorita | VZP.sk

  • Home
  • Magazín zdravia
  • Zdravý životný štýl
  • Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov. Ako proti nim účinne bojovať?
 

Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov. Ako proti nim účinne bojovať?

streda, 01 júla 2020 / Published in Zdravý životný štýl

Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov. Ako proti nim účinne bojovať?

Bežné a nadmerné vypadávanie vlasov

Padanie vlasov v rámci ich pravidelnej obmeny je bežná vec. Takto prichádzame denne o približne 50 až 100 vlasov. O nechcené vypadávanie vlasov sa jedná vtedy, ak je padanie nadmerné alebo výraznejšie ako obvykle a pretrváva dlhšiu dobu. Prípadne sa spustí takmer zo dňa na deň, kedy o vlasy prichádzate v chumáčoch. Vypadávaním vlasov označujeme aj stav, kedy sú vyrastajúce vlasy stále tenšie a tenšie, až nakoniec prestanú rásť úplne. Vlasy už jednoducho nedorastajú.

Príčiny vypadávania vlasov

Príčin vypadávania vlasov môže byť prekvapivo veľa. Posledný z vyššie spomenutých príkladov je klasické plešatenie u mužov. Je to dedičná záležitosť a najčastejšia príčina vypadávania vlasov u mužov. U žien sú najčastejšou príčinou vypadávania vlasov hormonálne zmeny – padanie vlasov v tehotenstve či po pôrode.

Ďalšími príčinami vypadávania vlasov môžu byť rôzne zdravotné problémy. Napríklad nedostatok železa, ochorenia štítnej žľazy. Tiež infekcia na vlasovej pokožke, stres či veľká operácia. Aj užívanie niektorých liekov (napr. antidepresíva, lieky na vysoký tlak či artritídu) môže spustiť padanie vlasov.

Ako možno vidieť, príčin vypadávania vlasov je veľa a prejavujú sa rôzne. Preto je logické, že aj možnosti boja proti padaniu vlasov budú rôzne. To isté platí o ich účinnosti. Všetko závisí od závažnosti padania vlasov.

Typy vypadávania vlasov

Boj proti vypadávaniu vlasov je ošemetná záležitosť. U niekoho zaberú kvalitné vitamíny na vlasy v tabletkách. Niekomu nepomôžu ani lieky na predpis. Pýtate sa, ako je to možné?

Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia. Existujú však mnohé typy. Nejde o život ohrozujúce ochorenie, niektoré však súvisia s inými závažnými chorobami, alebo veľmi negatívne vplývajú na psychiku človeka.

Alopecia areata – dá sa považovať za jeden z najzákernejší typov ochorenia.

Vlasy vypadávajú ohraničene v menších či väčších kruhových oblastiach. Pri tomto type vypadávania vlasov je spúšťačom autoimunitná reakcia. A vypadávať môže aj telesné ochlpenie, tvoria sa holé fľaky na obočí či na brade u mužov, vtedy sa už jedná o alopeciu universalis a alopeciu totalis. Zvláštne je, že problém môže sám odznieť, ale po rokoch prepuknúť nanovo a ešte výraznejšie.

Androgénna alopécia – nezvrátiteľným typ vypadávania vlasov.

To je už spomínané dedičné vypadávanie vlasov – a pozor, gény pre plešatosť môžete zdediť aj po matke, nielen po otcovi. U žien dochádza k prerednutiu vlasov po celej hlave, u mužov vznikajú kúty, ktoré sa môžu rozšíriť po celej hlave, kedy ostane už iba veniec z vlasov. Tento typ vypadávania vlasov dokážeme v súčasnosti len spomaliť. Slúžia na to takzvané DHT blokátory, ktoré možno nájsť aj v prírode. Najznámejším a najvyužívanejším prírodným prostriedkom je saw palmetto. Tiež žihľava či senovka grécka alebo ľanové semienka.

Effluviá – zvrátiteľné typy vypadávania vlasov

A potom existujú zvrátiteľné typy vypadávania vlasov, effluviá – od slova odliv.

Spúšťačmi takéhoto padania vlasov môže byť takmer čokoľvek. Samotné padanie vlasov sa potom prejaví približne o dva až tri mesiace od aktivujúcej udalosti. Preto treba pri náhlom vypadávaní veľkého množstva vlasov zapátrať v blízkej minulosti. Poznáme telogen effluvium a anagen effluvium – rozdiel je v tom, ktoré vlasy preskočia rastový cyklus vlasov – či ide o vlasy v telogéne (tie už oddychujú a nerastú) alebo anagéne (tieto vlasy aktívne rastú).

Telogen effluvium, to je napríklad vypadávanie vlasov po stresujúcej udalosti, je to tiež vypadávanie vlasov vyvolané tehotenstvom alebo pôrodom (postpartum alopecia).

Anagen efluvium nastáva po užívanie liekov, typickým príkladom je podstúpenie chemoterapie.

Dobrou správou pri effluviách je, že po odstránení spúšťača vlasy začnú opäť rásť. Znovu však treba počkať aspoň dva mesiace, aby bol rast vlasov viditeľný.

Typy vypadávania vlasov, ktoré si spôsobujeme sami

A nakoniec, zvláštne typy vypadávania vlasov sú tie, ktoré si spôsobujeme sami – nesprávnou starostlivosťou o vlasy dochádza k trakčnej alopécii. Je to vypadávanie vlasov kvôli nevhodným účesom, príliš utiahnutým gumičkám. Sem patria aj dredy, ktoré vlasy extrémne namáhajú a doslova vyťahujú z hlavy. Takýmto typom padania vlasov často trpia aj baletky či gymnastky. Kedysi sa týkalo aj zdravotných sestier, ktoré mali čepčeky zasponkované natuho vždy na jednom mieste.

Trichotilománia patrí medzi prejavy psychickej poruchy, kedy si človek vlasy vytrháva, pričom si toho mnohokrát ani nie je vedomý. Spustiť sa môže už tesne pred pubertou a zamerať sa tu treba na samotnú psychiku dotknutého.

Vypadávanie vlasov zapríčinené pleťovou infekciou

Posledným, ktorý spomenieme, je vypadávanie vlasov kvôli plesňovej infekcii na hlave – týka sa prevažne detí a označuje sa tinea capitis. Mykózy a infekcie vlasovej pokožky vedia zhoršiť kvalitu vlasov a druhotne spôsobiť vypadávanie vlasov aj u dospelých. Ak tento problém nie je riešený, môže dokonca dôjsť k zjazveniu pokožky a zničeniu folikulov. A zo zničeného či odumretého folikulu vlas už nikdy nevyrastie.

Prevencia a liečba vypadávania vlasov

Zázračný liek na vypadávanie vlasov neexistuje a tak skoro ani existovať nebude. Dobrou správou však je, že dnes dostupné riešenia a prípravky proti vypadávaniu vlasov dokážu pri niektorých typoch vypadávania vlasov pomôcť.

Alopecia areata a androgénna alopécia sú kategória sama o sebe. Pri androgénnej alopécii dokážeme blokovať látky, ktoré ničia vlasové folikuly. Slúžia na to práve DHT blokátory. Tie možno nájsť v šampónoch proti vypadávaniu vlasov či vo vlasových aktivátoroch – kedy pôsobia lokálne priamo na folikuly a vlasovú pokožku. Pridávajú sa aj do kvalitných vitamínov na vlasy v tabletkách.

Dôležité je uvedomiť si, že čím skôr začnete dedičné vypadávanie vlasov riešiť, tým väčšie sú šance na čo najdlhšie zachovanie vlasov a spomalenie ich vypadávania. Obzvlášť dôležitá je pri dedičnom plešatení (ktorého ste si vedomí, pretože ho jednoducho máte v rodine) prevencia vypadávania vlasov – a práve tú zaobstarajú vitamíny proti vypadávaniu vlasov a šampóny proti vypadávaniu vlasov spolu s vlasovými aktivátormi.

Kvalitné vitamíny na vlasy, šampóny proti vypadávaniu vlasov a vlasové aktivátory pomáhajú čo najrýchlejšie upraviť rast vlasov v prípade zvrátiteľného vypadávania vlasov – napríklad vypadávanie vlasov po pôrode, pri sezónnom vypadávaní vlasov, tiež pri vypadávaní vlasov kvôli stresu.

Pomôcť sa dá aj pri poškodení vlasov kvôli nesprávnej starostlivosti o vlasy a mechanickom poškodení vlasov kvôli prílišnej úprave vlasov – sem patrí bielenie, žehlenie či kulmovanie vlasov. Šampóny a kondicionéry pomôžu zvonka, poškodený vlas je však najmúdrejšie odstrihnúť a začať vitamínmi na vlasy v tabletkách vyživovať vlas, ktorý ešte len vyrastá z folikulov, zvnútra. Za túto podporu sa Vám navyše poďakuje aj pokožka a nechty.

V tomto prípade sú na mieste aj takzvané babské recepty či domáce recepty na masky na vlasy a ošetrovanie vlasov olejmi. Vyskúšať môžete napríklad tieto…

Ošetrenie vlasov kokosovým olejom

Na ošetrenie suchých vlasov si môžete vytvoriť vlastný mix. Na začiatok však stačí zmiešať 2 lyžice mandľového oleja, 2 lyžice olivového oleja, 2 lyžice jojobového oleja, ale hlavne 2 lyžice kokosového oleja. Vlažnú zmes vmasírujte do vlasovej pokožky a votrite po celej dĺžke vlasov. Nechajte 30 minút pôsobiť a potom zmyte šampónom.

Masáž vlasovej pokožky cibuľovou šťavou

Stačí vytlačiť cibuľu, šťavu vmasírovať do vlasovej pokožky a nechať hodinu pôsobiť. To isté môžete vyskúšať aj s cesnakom. Vlasy treba následne zmyť šampónom. Je to domáca kúra proti vypadávaniu vlasov.

Maska na vlasy zo senovky gréckej

Na noc namočte 4 lyžice senovky do vody. Ráno potom semená rozmixujte dohladka. Jemne vmasírujte do vlasovej pokožky a do vlasov. Nechajte 30 minút pôsobiť. Nakoniec umyte šampónom. Okrem posilnenia vlasov dokážete zároveň odstrániť lupiny a vlasy celkovo ošetriť.

  • Tweet
Tagged under: príčiny vypadávania vlasov, vypadávanie vlasov

What you can read next

Ranná sprcha – rituál pre zdravší život
Zdravý životný štýl: Aj za pomoci účinnej diéty?
Ako často by mali deti navštevovať zubára?

Vyhľadávanie

Voľnopredajné lieky

ALERGIA
CHRÍPKA, PRECHLADNUTIE, NÁDCHA A KAŠEĽ
ČREVNÉ PROBLÉMY A TRÁVENIE
GYNEKOLOGICKÉ PROBLÉMY
HEMOROIDY, KŔČOVÉ ŽILY
HOMEOPATIKÁ
IMUNITA
MOČOVÉ CESTY
OČI, UŠI, NOS
ODVYKANIE FAJČENIA
PAMAŤ
PEČEŇ A ŽLČNÍK
PRE ŽENU A MUŽA
PROBIOTIKÁ
PROTEÍNOVÉ PRODUKTY
SPÁNOK A NERVY
SRDCE, CIEVY, CHOLESTEROL
STAROSTLIVOSŤ O KOŽU

Prírodná lekáreň

ČAJE
Bylinné čaje
Čaje na pečeň a žlčník
Čaje na trávenie
Čaje na vysoký krvný tlak
Detské čaje
Jednozložkové čaje
Ovocné čaje
Viaczložkové čaje
KONOPNÉ PRODUKTY
MASTE, KRÉMY, GÉLY
OLEJE
SIRUPY
SPREJE A KVAPKY
ŠŤAVY
TABLETKY A PASTILKY
ZDRAVÁ VÝŽIVA
ZELENÉ POTRAVINY
ČÍNSKE HUBY
RUSKÁ MEDICÍNA
CHOROBY A-Z
"Opica" (po alkohole)
Depresia
Imunita
Klimaktérium
Kosti
Koža, vrásky
Libido (zvýšenie sexuálnej túžby)
Lupienka
Menopauza (klimaktérium)
Mononukleóza
Mykóza
Neplodnosť
Nespavosť
Obezita
Oči
Opar
Plesne
Poprsie
Potenie
Prostata
Rakovina
Regenerácia
Slinivka
Srdce
Stres, nervozita
Svaly
Trávenie
Únava, nedostatok energie
Úrazy
Ústa
Viróza
Vypadávanie vlasov
Zábudlivosť
Žalúdočné vredy
Žalúdok
Zapáchajúci dych
Zápal čriev
Zápal dutín
Zápal močových ciest
Zápal pľúc
Zápal priedušiek
Zápal stredného ucha
Zápcha, spomalená peristaltika
Žily
Žlčník
Žlčníkové kamene
Žltačka
DUŠEVNÉ ZDRAVIE
ENDOKRINNÝ SYSTÉM
IMUNITNÝ SYSTÉM
KOŽNÉ CHOROBY
NERVOVÝ SYSTÉM A MOZOG
TRÁVIACI TRAKT

Prírodná kozmetika

DEZODORANTY A ANTIPERSPIRANTY
STAROSTLIVOSŤ O NOHY
STAROSTLIVOSŤ O RUKY A NECHTY
PRÍSADY DO KÚPEĽA
SPEVŇUJÚCE PRÍPRAVKY
SPRCHOVACIE GÉLY
TELOVÉ KRÉMY
TELOVÉ OLEJE
TELOVÉ PEELINGY
ZOŠTÍHLUJÚCE PRÍPRAVKY
INTÍMNA HYGIENA, SEX
NEŽIADUCI HMYZ
OPAĽOVANIE

Všetky kategórie

Z nášho magazínu

  • Ako často by mali deti navštevovať zubára?

    Hoci by sa mohlo zdať, že medzi najčastejšie oc...
  • Bio kozmetika: Balzam nielen pre telo

    Argumentov, prečo uprednostniť bio kozmetiku pr...
  • Lieky na internete: Rozumná kúpa?

    Nákup liekov na internete sa zdá byť veľmi prak...
  • Zdravý životný štýl: Aj za pomoci účinnej diéty?

    Dosiahnuť rovnováhu medzi príjmom a výdajom, ko...
  • 3 najúčinnejšie prírodné liečivá

    Jar je tu a s ňou aj zmeny počasia, ktoré vplýv...
  • ALERGIA
  • CHRÍPKA, PRECHLADNUTIE, NÁDCHA A KAŠEĽ
  • ČREVNÉ PROBLÉMY A TRÁVENIE
  • GYNEKOLOGICKÉ PROBLÉMY
  • HEMOROIDY, KŔČOVÉ ŽILY
  • HOMEOPATIKÁ
  • IMUNITA
  • MOČOVÉ CESTY
  • OČI, UŠI, NOS
  • ODVYKANIE FAJČENIA
  • PAMAŤ
  • PEČEŇ A ŽLČNÍK
  • PRE ŽENU A MUŽA
  • PROBIOTIKÁ
  • PROTEÍNOVÉ PRODUKTY
  • SPÁNOK A NERVY
  • SRDCE, CIEVY, CHOLESTEROL
  • STAROSTLIVOSŤ O KOŽU

VZP.sk

  • Domov
  • Internetové lekárne
  • Magazín zdravia
  • Katalóg zdravia
  • Poistenie

Spoločnosť

  • O nás
  • Kontakt
  • Reklama

Magazín

  • Prírodné liečivá
  • Lieky na internete
  • Biokozmetika
  • CBD obchod

SPOLUPRÁCA

Copyright © 2018 Blueinfo s.r.o.

Made with love by RevoMind.

TOP