Lieky na internete: Rozumná kúpa?

Nákup liekov na internete sa zdá byť veľmi praktickou záležitosťou, ktorá šetrí čas a neraz i peniaze. To však iba v tom prípade, ak nakupujeme u overených obchodníkov a v lekárňach, kde nenarazíme na falošné liečivá.

Výsledky nedávnych štúdií sú totiž veľmi znepokojivé, až takmer polovica liekov, ktoré si vyberáme na internete, je falošných! Ešte mrazivejší je fakt, že v dôsledku ich pravidelného užívania na svete ročne zomrie až okolo milión ľudí.

 

Pozor na falošné lieky na internete

Až polovica liekov ponúkaných v internetovom predaji môže byť falošná! Pritom nejde len o zdanlivo neškodné vitamíny a výživové doplnky, ale aj o lieky na vážne ochorenia. A keďže za výrobu falzifikátov liekov stále nehrozia dostatočné postihy, biznis je to, zdá sa, veľmi výhodný. Zmeny a zvýšenú ochranu spotrebiteľov možno prinesú ustanovenia smernice EÚ proti falšovaniu liekov, ktoré by mali byť realizované do roku 2019.

Zatiaľ nám ostáva len zvýšiť pozornosť a byť maximálne opatrní. Pozor najmä na internetový nákup liekov na chudnutie, potenciu i steroidy, tie bývajú v našich končinách falšované najviac. Bohužiaľ, kvôli vysokej cene sú čoraz častejšie ponúkané i falzifikáty cytostatík, čo sú lieky užívané pri liečbe rakoviny.

 

Nebezpečenstvo falšovaných liekov

Ak si hovoríte, že jeden falošný liek či doplnok výživy ešte nikoho nezabil, brzdite! Falšované lieky sú totiž nebezpečnejšie, ako sa môže zdať a ich pravidelné užívanie neraz končí fatálne.

Pravidlom je, že zvyknú obsahovať menšie množstvo účinnej látky, v horšom prípade ju neobsahujú vôbec, takže logicky nezaberajú na to, na čo by mali. Avšak ešte hrozivejší je fakt, že nejeden falošný liek obsahuje aj škodlivé látky, ktoré môžu spôsobiť až úmrtie. Obzvlášť u pacientov, ktorí sú vážne chorí a na danom liečive sú vyslovene závislí.

V mnohých prípadoch falzifikáty liečiv ponúkaných predovšetkým na internete obsahujú pomletú kriedu, prípadne sú dávno po exspirácii, čo však zbežným pohľadom nik nezistí, nieto ešte pri pohľade na monitor počítača. Drobnou pomôckou by mohlo byť, že falošné hologramy na obaloch falzifikátov bývajú často lepšie ako originálny obal pravého lieku.

Najistejšie je však nakupovať lieky iba cez legálne distribučné siete, v prípade online nákupov vždy prostredníctvom overenej stránky. Podozrivé sú naopak kadejaké prehnané akcie na lieky a reklamy sľubujúce „okamžitý efekt“ doplnku či vitamínu.

Návrat hore