Vred predkolenia, známy aj ako ulcerácia dolnej končatiny, je typ rany alebo otvorenej lézie na koži, ktorá sa nachádza zvyčajne v oblasti predkolenia, teda na dolnej časti nohy nad členkom a pod kolenom. Je to nepríjemné ochorenie, ktoré znepríjemňuje život svojmu nositeľovi. Tento druh vredu sa často vyskytuje ako dôsledok chronickej venóznej nedostatočnosti, pri ktorej sú poškodené chlopne v žilách dolných končatín, čo vedie k zlej cirkulácii krvi a zvýšenému tlaku v žilách. To môže spôsobiť, že tekutina uniká do okolitých tkanív, spôsobuje opuch a nakoniec poškodenie kože, čo vedie k tvorbe vredov.
Vred predkolenia môže byť tiež spôsobený aj inými stavmi, ako je arteriálna nedostatočnosť, cukrovka často spojená aj s diabetickou nohou, reumatoidná artritída, alebo môže byť dôsledkom zranení. Tieto vredy bývajú bolestivé a náchylné na infekcie.
Liečba existuje
Pri liečbe vredu predkolenia sa zameriavame na zlepšenie krvného obehu v nohách, prevenciu infekcie a podporu hojenia rán. Tento proces je často komplexný a vyžaduje si individuálny prístup k liečbe, ktorý môže zahŕňať použitie špecifických liečiv, zmenu životného štýlu a v niektorých prípadoch aj chirurgický zákrok.
Vyšetrenie v ambulancii
Ambulantná starostlivosť zahŕňa pravidelné ošetrovanie rán u špecialistu a domácu starostlivosť s pomocou kvalifikovanej zdravotnej sestry. Pri návšteve špecialistu sa vykonáva kontrola a preväz rán, predpisuje sa vhodný obväzový materiál, lieky ako sú venotoniká a využíva sa kompresná terapia s použitím krátkoťažných bandáží. Ak je to potrebné, pacient môže byť poslaný na ďalšie konzultácie s cievnym chirurgom, angiológom alebo dietológom a môže byť tiež odporučený na rehabilitáciu s cieľom posilniť svaly dolných končatín. Nevyhnutné sú pravidelné návštevy zdravotníckeho pracovníka, ktoré sú kľúčové na sledovanie pokroku liečby a prípadnú úpravu terapie.
Kedy je nutná hospitalizácia?
V prípade, že ambulantná starostlivosť nie je dostačujúca, môže byť pacient hospitalizovaný. Hospitalizácia sa často vykonáva v prípade potreby chirurgického odstránenia varixov, zlepšenia prekrvenia upchatých tepien alebo odstránenia odumretého tkaniva rany. Počas hospitalizácie sa môže využiť aj podtlaková terapia, chirurgická rekonštrukcia rany pre jej trvalé pokrytie a kompresná terapia venóznych vredov, ktorá zahŕňa použitie krátkoťažných bandáží na dolné končatiny.