Vláknina a zdravie srdca: Vplyv na hladinu cholesterolu a kardiovaskulárne ochorenia

Prečo je zdravie srdca tak dôležité?

Srdcové ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtia na celom svete. Vysoká hladina cholesterolu môže prispieť k ukladaniu tukových častíc na stenách ciev, čo vedie k ich zúženiu a tvorbe krvných zrazenín. Tým môže vzniknúť riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice. Správna výživa, bohatá na vlákninu, je teda jedným z prostriedkov, ako sa chrániť pred týmito rizikami.

Čo je to vláknina?

Vláknina je typ rastlinného polysacharidu, ktorý sa v našom tráviacom trakte nerozkladá. Delí sa na rozpustnú a nerozpustnú, pričom obe formy majú svoje výhody pre náš organizmus. Zatiaľ čo nerozpustná vláknina podporuje zdravú funkciu čriev a pomáha pri trávení, rozpustná vláknina má priamy vplyv na hladinu cholesterolu v krvi.

Ako vláknina ovplyvňuje hladinu cholesterolu?

Rozpustná vláknina, ktorú nájdeme v ovocí, zelenine, strukovinách a niektorých obilninách, sa vo vode mení na gélovitú látku. Táto látka vo vnútri čriev viaže cholesterol a bráni jeho vstrebávaniu do krvného obehu. S tým, ako znižuje množstvo „zlého“ LDL cholesterolu v krvi, pomáha predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Ako začať?

Ak chcete zlepšiť zdravie vášho srdca cez stravu, zamerajte sa na pravidelný príjem ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín a strukovín.

Celozrnné obilniny

  • Ovsené vločky, pšeničné klíčky, celozrnný chlieb, celozrnná ryža, pohánka, quinoa

Strukoviny

  • Fazuľa (čierna, biela, červená), cícer, hrach, šošovica, edamame

Ovocie

  • Avokádo, hrušky, jablká, maliny, čučoriedky, jahody, banány, figy, datle

Zelenina

  • Brokolica, kapusta, karfiol, špenát, kel, mrkva, červená repa

Orechy a semiačka

  • Ľanové semiačka, chia semiačka, vlašské orechy, mandle, slnečnicové semiačka, tekvicové semená

Siahnuť však môžete aj po doplnkoch stravy na prírodnej báze. Medzi ne patrí aj masticha vena, ktorá podporuje nielen zdravie srdca a ciev, ale ja imunitný systém. Druhým výživovým doplnkom je natura biotika, ktorá sa stará o váš tráviaci systém.

Starostlivosť o zdravie srdca by mala byť pre každého z nás prioritou. Vláknina, jednoduchá, ale silná zložka našej stravy, ponúka priamy spôsob, ako sa postarať o naše srdce a zároveň zlepšiť celkové zdravie a pohodu. Doprajte svojmu srdcu tú najlepšiu výživu.

Návrat hore